KI potencialas yra santykinė sąvoka, apibūdinanti internetinės bendruomenės gebėjimą kaupti ir kurti žinias, jos kūrybiškumą, gebėjimą priimti sprendimus, gebėjimą organizuotis, prisitaikyti ir sukurti “spiečiaus efektą”. Kolektyvinio intelekto potencialo (KIP) indekso skaičiavimo metodika padeda nustatyti priemones, kurios maksimaliai padidins KI teikiama naudą internetinei bendruomenei ir individams atskirai. KIP indeksas atskleidžia potencialias kolektyvinio intelekto atsiradimo sąlygas, būseną ir dinamiką, priklausančią nuo įvairių vidinių ir išorinių indikatorių pasikeitimo.
KI potencialo indeksą sudaro trys skirtingas dimensijas turintys komponentai: KI galios indeksas, KI atsiradimo indeksas ir Socialinių technologijų indeksas.
Kolektyvinio intelekto galios indeksas susijęs su dalyvių įvairove ir nepriklausmobe, žinių kaupimu sąveikaujant dideliam skaičiui vartotojų taip sukuriant sąlygas susidaryti „minios išminties“ efektui. KI Galios indeksą sudaro šios komponentės: kūrybingumo galia (rodo bendruomenės dinamiškumą ir atvirumą Kuo įvairesnė dalyvių struktūra, tuo didesni kūrybiškumo gebėjimai); žinių agregavimo galia (rodo bendruomenės narių gebėjimą sukurti kolektyvines žinias); sprendimų priėmimo ir problemų sprendimo galia (rodo kompetencijų savarankiškai priimti sprendimus ir spręsti problemas lygį).
Kolektyvinio intelekto atsiradimas arba susikūrimas pasireiškia per saviorganizacijos sugebėjimą, adaptyvumą ir sinergijos efekto atsiradimą sistemoje. KI atsiradimo indeksą sudaro 3 pagrindinės dimensijos: saviorganizacijos potencialas (rodo bendruomenės tikslui pasiekti reikalingos saviorganizacijos laipsnį, bendruomenės kultūros ir struktūros brandą); KI atsiradimo intensyvumas (rodo naujos kokybės atsiradimo pasidalytosios bendruomenės atminties ir pasidalintų žinių (“minios išminties” efektas) pagrindu intensyvumą); adaptyvumo potencialas (rodo gebėjimo prisitaikyti prie sociokultūrinės aplinkos (vietos, valstybės, pasaulinės) ir sugebėjimo mokytis laipsnį).
Socialinių technologijų indeksas vertina technologines internetinės platformos galimybes, tokias kaip platformos plėtra, rizikų prevencija ar vertės kūrimo technologijos. Naujos kartos taikomosios programos orientuojasi į vartotojų poreikius ir ieško technologinių inovacijų, kurios paremtų sprendimų priėmimą, komandinį darbą ir geresnį tarpusavio supratimą. Virtualios veiklos įrankių skaičius ir įvairovė skiriasi priklausomai nuo bendruomenės tikslų. internetinės bendruomenės turi būti projektuojamos siekti konkretaus specifinio tikslo ir aiškiai savo dizainu reprezentuoti to tikslo siekimą. Privatumas ir asmens duomenų sauga padeda sukurti potencialiai aktyvią bendruomenę ir skatina nuomonių įvairovę, todėl būtina įdiegti vartotojų saugumą, o kai kuriais atvejais ir anonimiškumą užtikinančias technologijas. KI sistemų pagrindinė ašis yra informacija ir duomenys, todėl programos turi būti kuriamos taip, kad galėtų kaupti žinias ir dalyviai turėtų galimybę keistis informacija.